Olen itse ollut aina aika huoleton rahankäyttäjä, olen palkinnut itseäni milloin milläkin verukkeella.
Nyt olen yrittänyt opetella tähän "säästetty euro on tienattu euro" ja harjoitushan tekee mestarin eli vanhana pulajan eläneet mummotkin jää toiseksi.
Viime syksynä kun iski stressi raskaana ollessa että mitenkähän sitä pärjätää tilanne oli tämä:
Lainoja (vanhaa korttilaskua, käyttölainaa ja muuta järkevää + miehen opintolaina)
n.2500e
Tulot kk:ssa
Palkka 1450e(netto), lapsilisä 95e, s-bonus 10-15e, miehen työmarkkinatuki n.600e
Säästöjä
n:2500e
Tilanne nyt on:
Lainoja
1500e (opintolaina jossa juuri laskettii ennestään edullista korkoa alas! jee!)
Tulot kk:ssa
vanhempainraha 940e, lapsilisät 200e, asumistuki 268e, miehen työmarkkinatuki 700e(lapsikorotus) s-bonus 10-15e
Säästöjä
5500e + 3200e perintöä alkuvuodelta
Eli plussalla ollaan n.8700 ja oltaisiin enemmänkin jos auton remontteihin ei olisi sukeltanut ylimääräistä 1000e mutta se on elämää ja siksi sit vara rahastoa on, ilman säästöjä olisi oltu ihan pulassa!
Vaikka raha ei tuo onnea on olo hieman helpottuneempi kun on puskuri vaikka päätavoite on vielä kaukana.
Säästetäänkö teillä ja minkä verran?
30v leijonaemon blogi joka sai alkunsa siitä että en löytänyt lapsiperheen rahaa ja sen puutetta käsittelevää blogia. Blogi kertoo miten yritän saada perheellemme taloudellista turvaa kun olen saanut tarpeekseni talouskatastrofien aiheuttamista unettomista öistä. Esikoisellani on kehityksen viivästymä ja hänen oikeuksiensa säilyminen yhteiskunnassa ja hänen tulevaisuutensa turvaaminen ovat kuitenkin olleet suurin syy miksi olen päätynyt tälle matkalle kohti muutosta.
Lapsiperheen rahat, missä?

Lapsiperheen rahat, missä?
tiistai 17. toukokuuta 2016
Millä summilla täällä eletään
Tilaa:
Lähetä kommentteja (Atom)
Uusi lukija ilmoittautuu :) Täällä säästetään pienimuotoisesti (säästöön tällä hetkellä yht 100€ kuussa) ja samalla maksetaan vanhaa korttivelkaa pois. Tavoitteena maksaa velka pois ja sen jälkeen lisätä säästösummaa.
VastaaPoistaJuu itsellä olisi opeteltavaa tuossa budjetoinnissa olen vieläkin aika tuuliviiri rahankäyttäjä enkäosaa ennakoida... mutta tästä tämä lähtee! 100e on jo aivan mainio summa saada sivuun ja tosissaan sehän kasvaa kun pääset veloista eroon vielä! Tällä ryhmätuella(paineella) eteenpäin!
Poista